POWIATOWE TRASY ROWEROWE

Trasy rowerowe pochodzą z pozycji "Powiat Malborski - Przewodnik turystyczno-krajoznawczy"

POBIERZ Przewodnik w PDF

Trasa I
Autorzy: Karolina Manikowska Tomasz Wąsik.
Przebieg trasy: Malbork – Kościeleczki – Stogi – Tropiszewo – Lichnowy – Boręty Drugie – Boręty – Dąbrowa – Lichnówki – Szymankowo – Kapustowo
– Malbork.
Dystans: 41 km, czas jazdy tempem turystycznym (średnio 13-15 km/h) z postojami wynosi ok. 5 – 6 godzin.
Poziom trudności: łatwy.
Trasa biegnie drogami: asfaltowymi, polnymi, z płyt jumbo i brukowanymi
http://m.82-200.pl/2017/03/orig/foto1-671.jpg
Startujemy spod malborskiej warowni, przejeżdżamy przez drewniany most do dzielnicy Malborka po drugiej stronie Nogatu – Kałdowa. Z ulicy Wałowej – biegnącej wzdłuż rzeki – mamy piękny widok na krzyżacką warownię. Zjeżdżamy z drewnianego mostu i kierujemy się w prawo – na Nowy Dwór Gdański – po ok. 500 metrach dojeżdżamy do ceglanego wiaduktu kolejowego, za którym, po ok. 250 m skręcamy w lewo, kierując się na Nowy Staw. Równolegle do szosy biegnie droga rowerowa. Przejeżdżamy przez wieś Kościeleczki, by po niecałych 3 km jazdy drogą rowerową skręcić w lewo – kierunek Stogi. Po przejechaniu 1300 metrów docieramy do przejazdu kolejowego, tuż obok przejazdu stoją zabudowania dawnej stacji Heubuden (Stogi) na linii kolejowej Tczew – Szymankowo – Nowy Dwór Gdański. Po przejechaniu ok. 1 km, docieramy do kościoła w Stogach, tuż za nim oraz nowym cmentarzem komunalnym znajduje się największy na Żuławach cmentarz mennonicki.

Po zwiedzeniu cmentarza, udajemy się w dalszą drogę. W odległości 300 metrów od kościoła, przy skrzyżowaniu, skręcamy w prawo (kierunek Tralewo). Jedziemy przez Stogi, by po ok. 2 km, gdy szosa gwałtownie skręca w prawo, wjechać w drogę szutrową. Poruszając się drogami polnymi, po 2,5 km przetniemy skrzyżowanie dróg w Tropiszewie, czeka nas jeszcze trzykilometrowy odcinek polny do Lichnów.

Przy skrzyżowaniu w centrum Lichnów, kierujemy się ulicą Zwycięstwa na Ostaszewo, po prawej mijamy gotycki kościół; po przejechaniu ok. kilometra od kościoła docieramy do skrzyżowania tuż za wsią, tu kierujemy się na lewo w drogę polną, którą po przejechaniu 3 km dotrzemy do domu podcieniowego w Borętach Drugich. Stamtąd dzieli nas 1,5 km drogą asfaltową od Boręt, w których możemy zobaczyć ruiny gotyckiego kościoła oraz dziewiętnastowieczny ryglowy kościół poewangelicki. Nieopodal wsi, na wale wiślanym, znajduje się budynek strażnicy wałowej. Do wału prowadzi typowo żuławska droga, obsadzona szpalerem wierzb, a z samego wału rozciąga się piękny krajobraz na królową polskich rzek. Wprawne oko dojrzy również po drugiej stronie Wisły budynek strażnicy wałowej w Steblewie na Żuławach Gdańskich.
Opuszczamy Boręty, wyjeżdżając z lokalnej drogi kierujemy się w prawo – na południe. Po przejechaniu 3 km docieramy do skrzyżowania we wsi Dąbrowa, gdzie skręcamy w lewo, kierując się na Nowy Staw i Lichnowy. Po niecałych 2 km docieramy do rozjazdu Nowy Staw – Szymankowo i wybieramy drogę do Szymankowa.

500 metrów dalej docieramy do zabudowań Lichnówek. Stamtąd, wciąż kierując się drogowskazami, podążamy do Szymankowa; dystans do pokonania to 6 km Jeszcze do niedawna z Lichnówek do Szymankowa prowadziła zabytkowa droga brukowana, w ostatnim czasie na większości trasy położono nawierzchnię asfaltową.

W Szymankowie przejeżdżamy wiaduktem nad torami, we wsi warto zobaczyć pomnik poległych polskich kolejarzy i inspektorów celnych, zlokalizowany przy cmentarzu.
Opuszczamy Szymankowo ulicą Główną; po przejechaniu ok. 500 metrów od skrzyżowania ulic Bohaterów Września 1939 r. z ulicą Główną, docieramy do zabudowań zakładu POLHOZ. Tam skręcamy w lewo w drogę z płyt jumbo, którą jadąc polem, docieramy do skrzyżowania z drogą asfaltową w Kapustowie. Tam kierujemy się w lewo asfaltem; po 450 metrach dotrzemy do zjazdu w prawo na drogę szutrową prowadząca do zabudowań. Tuż przed bramą gospodarstwa skręcamy w prawo i objeżdżamy je, docierając do kładki nad Świętą, wyglądającą jak zwykły kanał; uważajmy na pojawiające się tam szerszenie. Po przeprawieniu się przez Świętą, jedziemy prosto drogą polną, mając przed sobą widok na malborski zamek. Po przejechaniu kilometra skręcamy w lewo; czeka nas kolejne 500 metrów drogą polną, którą dotrzemy do skrzyżowania z drogą z płyt jumbo.
Tu skręcamy w prawo i drogą szutrową docieramy do Kałdowa, a stamtąd po przekroczeniu Nogatu – do Malborka.

Trasa II
Autorzy: Karolina Manikowska Tomasz Wąsik.
Przebieg trasy: Malbork – Grobelno – Kraśniewo – Pogorzała Wieś – Mątowy
Wielkie – Miłoradz – Kraśniewo – Malbork.
Dystans: 36 km (czas jazdy tempem turystycznym (średnio 13-15 km/h) z postojami wynosi ok. 5 – 6 godzin). Najwięcej czasu można poświęcić na zwiedzanie zabytkowych kościołów.
Poziom trudności: łatwy.
Trasa biegnie drogami: asfaltowymi, polnymi, z płyt jumbo i brukowanymi.
http://m.82-200.pl/2017/03/orig/foto2-712.png
Startujemy spod urzędu miasta w Malborku. Przejeżdżamy mostem drogowym na drugą stronę Nogatu, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo do Grobelna i poruszamy się drogą wzdłuż wału nad Nogatem. Za Grobelnem droga odbija od wału w prawo; po przejechaniu 4,5 km docieramy do Kraśniewa. We wsi warto odwiedzić mały zabytkowy cmentarz, położony po lewej stronie drogi w centrum. Jadąc dalej drogą, po 4 km – dojedziemy do Pogorzałej Wsi. Przed zabudowaniami można odpocząć w widocznych po prawej stronie drogi wiatach. Ok. 100 m dalej również po prawej stronie położony jest ciekawy ewangelicki cmentarz, ok. 300 m dalej – dziewiętnastowieczny kościół oraz, po następnych 200 m – zabudowania POLHOZU, a przedwojennego majątku Karsten. Wracając do skrzyżowania w centrum, kierujemy się na Miłoradz. Po przejechaniu 3,5 km i mostku na Świętej, docieramy do kolejnego skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo – kierunek Biała Góra. Kilkaset metrów od skrzyżowania, po lewej stronie mamy trudno dostępny cmentarz mennonicki w Mątowach Małych, o cmentarzu informuje tablica ustawiona nieopodal drogi. Jedziemy ok. 2,5 kilometra prosto. Po prawej stronie możemy odpocząć w ogólnodostępnej wiacie turystycznej. 500 metrów dalej docieramy do kolejnego skrzyżowania, położonego przy wale wiślanym. Skręcamy w prawo, jedziemy wzdłuż wału.
Trzy kilometry dalej docieramy do kolejnego miejsca wypoczynku – wiaty turystycznej z miejscem na ognisko, dużym grillem oraz nowym placem zabaw. Mamy za sobą ok. 22 km jazdy, 1,5 km drogi dzieli nas od Sanktuarium błogosławionej Doroty z Mątów. Na skrzyżowaniu w centrum Mątów Wielkich skręcamy w prawo – kierunek Miłoradz. Niecałe pięć kilometrów dalej czeka na nas kolejny gotycki kościół, położony w centrum Miłoradza. Jadąc od kościoła do centrum wsi, docieramy do kolejnego skrzyżowania na naszej trasie. Droga w prawo prowadzi do Białej Góry, w lewo do Starej Kościelnicy; jadąc prosto, docieramy do drogi wyłożonej płytami jumbo, która potem przechodzi w gruntową drogę polną. Tym oto sposobem docieramy do Kraśniewa, z którego wracamy do Malborka.

Trasa III
Autorzy: Malborska Załoga Rowerowa RAMA.
Przebieg trasy: Malbork – Grobelno – Kraśniewo – Pogorzała Wieś – Piekło
– Biała Góra – Leśnictwo Wilki – Parpary – Węgry – Gościszewo – Malbork.
Długość trasy: 44,5 – 50 km.
Trasa biegnie drogami: asfaltowymi, szutrowymi i brukiem.
Atrakcje turystyczne i historyczne do zobaczenia na trasie:
• Malbork – zamek krzyżacki XIII/XV w. ,
• Grobelno – panorama Malborka,
• Pogorzała Wieś – Dawna gospoda XIX/XX w. Budynek murowany z cegły
klinkierowej obecnie sklep spożywczy
http://m.82-200.pl/2017/03/orig/foto3-713.png
• 2 km za wsią w kierunku południowym tzw. Oparzeliska Uścickie nad
Nogatem,
• 18 km trasy – Rezerwat przyrody „Las Mątawski” miejsce odpoczynku przy
drodze Miłoradz-Piekło,
• 22 km Rezerwat przyrody „Las Łęgowy nad Nogatem” wiele okazów starych
drzew,
• Piekło – budynek Szkoły Podstawowej wybudowany ze składek ludności
polskiej zamieszkałej na tych terenach przed II Wojną Światową,
• Biała Góra – kompleks zabytkowych śluz,
• Przystań jachtowa na Nogacie,
• Leśnictwo Wilki – miejsce postoju oraz do rozpalenia ogniska,
• Węgry – Rezerwat przyrody „Parów Węgry”.

Start z Malborka z Pl. Jagiellończyka udajemy się w stronę zamku w Malborku. Następnie po przejechaniu kładki na Nogacie skręcamy w lewo i udajemy się wzdłuż Nogatu, drogą dla rowerów, w kierunku Grobelna. Droga gminną jedziemy do miejscowości Kraśniewo, gdzie po dojechaniu do skrzyżowania skręcamy w lewo, udajemy się do Pogorzałej Wsi. Po zwiedzeniu wsi jedziemy na południe za wieś, gdzie po ujechaniu około 1 km z wału zobaczymy piękne tereny zielone nad Nogatem. Wracamy do Pogorzałej Wsi i na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo udając się w kierunku Miłoradza. Po ujechaniu około 3km skręcamy na skrzyżowaniu w lewo jedziemy około 2 km gdzie po prawej stronie drogi znajduję się miejsce z zadaszeniami przeznaczone na odpoczynek, ewentualnie rozpalenia ogniska. Jadąc dalej drogą dotrzemy do miejscowości Piekło. Po drodze można obserwować Rezerwaty przyrody „Las Mątawski” oraz atrakcją jest kompleks zabytkowych śluz. Z Białej Góry jedziemy drogą w kierunku Sztumu, po ujechaniu około 3 km na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku Uśnic, po przejechaniu około 2,5 km docieramy do Leśnictwa Wilki. Z Wilków udajemy się drogą leśną do miejscowości Parpary, skąd dalej kierujemy się do miejscowości Węgry, gdzie schodzimy pieszo zwiedzić Parów Węgry. Z Węgrów drogą asfaltową udajemy się do Gościszewa. Z Gościszewa wracamy drogą 55 lub drogą polna wzdłuż Nogatu, gdzie do Malborka wjedziemy przy Cmentarzu Komunalnym, na którym możemy zatrzymać się przy pomniku jeńców Stalagu XXB

Trasa IV
Autorzy: Malborska Załoga Rowerowa RAMA.
Przebieg trasy: Malbork – Kościeleczki – Stogi – Kościeleczki – Tralewo –
Nowy Staw – Chlebówka – Świerki – Lipinka – Półmieście – Lasowice Małe
– Lasowice Wielkie – Kamionka – Malbork.
Długość trasy: 45 km.
Trasa biegnie drogami: asfaltowymi, szutrowymi, brukiem oraz dla rowerów.
Atrakcje turystyczne i historyczne do zobaczenia na trasie:
• Stogi – cmentarz mennonicki,
• Nowy Staw – Kolegiata Żuławska, kościół poewangelicki (Galeria Żuławska),
zabytkowe rynki z zespołem kamienic,
• Świerki – kościół o konstrukcji ryglowej z XVIII w.,
• Lipinka – pozostałości po cmentarzu ewangelickim,
• Półmieście – teren byłego poligonu wojskowego, wieża obserwacyjna oraz miejsce
odpoczynku i biesiadowania, z wałów Nogatu widoki na meandry rzeki,
• Lasowice Małe, Lasowice Wielkie – regionalna drewniane architektura żuławska.
http://m.82-200.pl/2017/03/orig/foto4-714.png
Startujemy z Malborka spod zachodniej strony zamku. Jedziemy drogą 55 do skrzyżowania drogi, gdzie skręcamy w lewo w kierunku Kościeleczek. Przez Kościeleczki jedziemy drogą dla rowerów. Na końcu wsi skręcamy w drogę prowadzącą do Stogów, gdzie zwiedzamy cmentarz mennonicki. Wracamy z powrotem do Kościeleczek i kierujemy się w stronę Nowego Stawu. W Nowym Stawie zwiedzamy rynek z zabudową kamienic, Kolegiatę Żuławską oraz kościół poewangelicki (Galeria Żuławska). W Nowym Stawie na rynku można wypić dobra kawę i zjeść pyszne ciastka w cukierni „Jędruś”. Z Nowego Stawu udajemy się przez Chlebówkę do Świerków, gdzie możemy zobaczyć przepiękny kościół szachulcowy z XVIII w. Jadąc dalej dojedziemy do Lipinki, gdzie wjeżdżając do miejscowości po prawej stronie znajdują się pozostałości po cmentarzu ewangelickim. Za Lipinką skręcamy w prawo w drogę z płyt jumbo i kierujemy się wzdłuż Kanału Panieńskiego do Półmieścia, gdzie zatrzymujemy się na terenie byłego poligonu wojskowego. Znajduję się tam wieża widokowa, miejsce do biwakowania oraz przepiękne widoki z wału rzeki Nogat na meandry rzeki. Z Półmieścia wracamy w kierunku Lasowic Małych i dalej Lasowic Wielkich. Po drodze w okolicznych wsiach możemy podziwiać zabytkową architekturę żuławską.

Trasa V
Autorzy: Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich
Długość: 53 km
Czas: 5-6 godz.
Przebieg trasy: Malbork – Dąbrówka Malbork – Sztum – Biała Góra – Mątowy
Wielkie – Miłoradz – Kraśniewo – Grobelno – Malbork.
Start – Urząd Miasta Malborka, ul. Słowackiego, Zakopiańska, Dąbrówki,
Rolnicza, do torów linii kolejowej Malbork-Toruń. Dalej dwie opcje:
• Od przejazdu kolejowego drogą polną do torów linii Gdynia – Warszawa, skręcamy w prawo wzdłuż kanału Młynówki dojeżdżamy do wiaduktu nad torami, albo:
• Od przejazdu skręcamy w prawo i alejką dojeżdżamy do brukowanej drogi Malbork-Gronajny. Skręcamy w lewo i dojeżdżamy do wiaduktu nad torami.
http://m.82-200.pl/2017/03/orig/foto5-715.png
Dalej w kierunku jeziora Dąbrówka. Tam przy śluzie możemy rozpalić ognisko i posilić się. Po przerwie wracamy do wiaduktu nad torami i jadąc prosto przez Gronajny dojedziemy do Koniecwałdu, skręcamy w kierunku Sztumu do stacji kolejowej. Kierujemy się do Białej Góry. Zwiedzamy system śluz i zapór wodnych. Następnie w kierunku Piekła (ostoja polskości w okresie Plebiscytu).
Wzdłuż lasu Mątawskiego do miejscowości Mątowy Wlk. (sanktuarium św.Doroty). Z sanktuarium przez Miłoradz, Kraśniewo, Grobelno do Malborka. Meta – ParkingUrzędu Miasta.

Trasa VI
Autorzy: Oddział Przewodnicki PTTK im. S. Dubyny w Malborku
Przebieg trasy: Malbork – Kościeleczki – Stogi – Tralewo – Laski – Trępnowy
– Lichnowy – Lichnówki - Lichnówki II – Szymankowo – Kapustowo – Stogi
– Kościeleczki - Malbork.
Dystans: 40 km.
http://m.82-200.pl/2017/03/orig/foto6-716.png
Wyruszamy z dziedzińca przed wejściem do Muzeum Zamkowego. Ruszamy w kierunku zachodnim. Po 150 m (150 m) docieramy do kładki przez rzekę Nogat. Przejeżdżamy na zachodni brzeg pokonując 200 m.(350 m) i skręcamy w prawo na ul. Wałową. Po 400 m (750 m) docieramy do pomnika Celników Polskich. Jadąc dalej przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i opuszczamy miasto Malbork. Po 380 m (1.130 m) docieramy do skrzyżowania. Skręcamy w lewo, ścieżką rowerową wiodącą po lewej stronie drogi jedziemy w kierunku wsi Kościeleczki. Przejeżdżamy 1.150 m (2.280 m) i przejazd na prawą stronę jezdni. W miejscowości znajduje się pomnik przyrody i zabudowa regionalna. Po przejechaniu ścieżką rowerową 1.600 m (3.880 m) docieramy do skrzyżowania dróg. Skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez skrzyżowanie. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! Po przebyciu kolejnych 1.350 m (5.230 m) dojeżdżamy do przejazdu kolejowego. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! Jedziemy dalej tą samą drogą. Po 200 m 5.430 m) docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo. Jadąc dalej po 950 m (6.380 m) docieramy do usytuowanego po prawej stronie zabytkowego cmentarza mennonickiego. Jadąc dalej po 300 m (6.680m) docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo do miejscowości, w której znajduje się pomnik przyrody oraz zabytkowa zabudowa. Po 300 m (6.980 m) skrzyżowanie z polną drogą po lewej stronie wiodącą do m. Starynia. Przejeżdżamy przez wieś trzymając się drogi asfaltowej. Po 2.600 m (9.580 m) docieramy do przejazdu kolejowego. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! Po 50 m (9.630 m) dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą posiadającą pierwszeństwo przejazdu. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po przebyciu 1.000 m (10.630 m) docieramy do wsi Tralewo. We wsi znajduje się pomnik przyrody oraz miejsce do odpoczynku. Po 550 m (11.180 m) docieramy do skrzyżowania znajdującego się na końcu wsi. Jedziemy na wprost i po przejechaniu 1.150 m (12.330 m) docieramy do przejazdu kolejowego. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!
Po przejechaniu kolejnych 500 m (12.830 m) docieramy do wsi Laski.
Przejeżdżamy przez wieś i po 600 m (13.430 m) docieramy do Nowego Stawu.
Jedziemy przez 1.100 m (14.530 m) ul. Matejki i docieramy do skrzyżowania z ul. Mickiewicza. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! Wjeżdżasz na ulicę się doskonałe miejsce do odpoczynku a po prawej stronie po prawej stronie park z pomnikami przyrody. W prawo możliwość dojazdu do centrum miasta. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową wiodącą po prawej stronie jezdni. Po przejechaniu 2.000 m (16.530 m) w m. Trępnowy na skrzyżowaniu przejeżdżamy na wprost. Po kolejnych 1.200 m (17.730 m) docieramy do skrzyżowania, które przejeżdżamy na wprost. W prawo w odległości 2.600 m (20.330 m) miejscowość Paraszewo z zabudową regionalną. Po przebyciu 3.150 m (23.480 m) Dojeżdżamy do wsi gminnej - Lichnowy. Na początku wsi po lewej stronie zabudowa dawnego dworca kolei wąskotorowej. Po pokonaniu kolejnych 350 m (23.830 m) dojeżdżamy do centrum wsi. W pobliżu kościół pw. św. Urszuli, zabytkowa zabudowa i miejsce do odpoczynku w cieniu drzew z pomnikiem przyrody. Po 400 m (24.230 m) jadąc ścieżką rowerową opuszczamy wieś i przejeżdżamy na drugą stronę drogi. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! Po pokonaniu kolejnego 1.000 m (25.230 m) docieramy do wsi Lichnówki. We wsi znajduje się zabudowa regionalna. Wieś posiada specyficzny układ architektoniczny. We wsi znajduje się miejsce odpoczynku. Zjeżdżając ze ścieżki rowerowej wjeżdżamy na odcinek drogi o nawierzchni brukowanej. Po 1.900 m (27.130 m) docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Jadąc dalej po 1.700 m (28.830 m) docieramy do wsi Lichnówki II. Przejeżdżamy przez wieś. Po przebyciu 2.000 m (30.830 m) docieramy do wsi Szymankowo. Pokonujemy niezbyt stromy podjazd do skrzyżowania przed wiaduktem kolejowym, na którym skręcamy w prawo. Pokonując kolejne 250 m (31.080 m) przejeżdżamy wiaduktem, za którym znajduje się ostry zakręt w lewo i stromy zjazd prowadzący do skrzyżowani, na którym skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez wieś pokonując 550 m (31.630 m) a następnie skręcamy w lewo w polną drogę utwardzoną płytami betonowymi. Po pokonaniu 3.600 m (35.230 m) dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą asfaltową we wsi Kapustowo. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! Wjeżdżamy na drogę z pierwszeństwem przejazdu. Po pokonaniu 1.100 m (36.330 m) przejeżdżamy wiaduktem kolejowym a po pokonaniu kolejnych 800 m (37.130 m) docieramy do wsi Stogi. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po przebyciu 300 m (37.430 m) mijamy po lewej stronie zabytkowy cmentarz mennonicki. Po 950 m (38.380 m) docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Jadąc dalej po 200 m (38.580 m) docieramy do przejazdu kolejowego niestrzeżonego. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! Jadąc dalej, po pokonaniu 1.300 m (39.880 m) docieramy do skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem przejazdu. Przejeżdżamy skrzyżowanie na wprost, na ścieżkę rowerową znajdującą się po lewej stronie drogi i skręcamy w prawo. Wjeżdżamy do m. Kościeleczki. W miejscowości znajduje się pomnik przyrody i zabudowa regionalna. Przejeżdżamy przez wieś ścieżką rowerową. Po przebyciu 1.600 m (41.480 m) przejeżdżamy na prawą stronę jezdni. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! Jadąc ścieżką rowerową, pokonujemy kolejne 1.150 m (42.630 m) docieramy do skrzyżowania dróg. Na końcu ścieżki rowerowej skręcamy w prawo i drogą gruntową znajdującą się po prawej stronie jezdni pokonujemy 280 m (42.910 m) docierając do wiaduktu kolejowego. Wjeżdżamy do Malborka. Po 100 m (43.010 m) mijamy po prawej stronie pomnik Celników Polskich. Jadąc ul. Wałową po 450 m (43.460 m) docieramy do kładki nad rzeką Nogat. Przejeżdżamy kładkę i po kolejnych 350 m (43.810 m) docieramy do miejsca startu.

Pobierz przewodnik na swój telefon:
http://m.82-200.pl/2017/03/orig/qr-przewodnik-718.png

Drukuj