SZLAK POLSKICH ZAMKÓW GOTYCKICH

Malbork króluje na turystycznym szlaku Polskich Zamków Gotyckich.

Poczynając od Bytowa poprzez Gniew, Kwidzyn, Sztum, Malbork, Dzierzgoń, Prabuty, Ostródę, Nidzicę, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Nowe, Kętrzyn i Ryn warto zwiedzić najciekawsze architektonicznie obiekty średniowiecza.
W każdym z tych miast można odnaleźć fragment wspólnej historii, spędzić noc w surowych murach zamków, obejrzeć widowiska i pokazy walk rycerskich, wieczorem odkryć nie udostępniane za dnia zakamarki budowli i biesiadować do rana przy staropolskiej kuchni, dźwiękach dawnej muzyki i zapachu świec...
Aby stawić czoła wszystkim zamkom na szlaku oraz przeżyć przygodę cofając się do czasów zmagań na miecze, kusze i topory wystarczy kilka dni. Można tam trafić pociągiem , rowerem lub samochodem, a każdy zamek przywita gościa niepowtarzalnym urokiem średniowiecza.

Odwiedzenie pomorskich zamków, wśród których znajduje się Zamek w Malborku, uważany za największy średniowieczny zespół zamkowy na świecie, a także największą budowlę ceglaną będącą dziełem ludzkich rąk, z pewnością zachęci Państwa do dalszego poznawania historii zamków gotyckich w Polsce.

ZAMKI NA SZLAKU:

Zamek w Malborku
Zamek będący największą ceglaną fortecą na świecie. Dawna stolica Zakonu Krzyżackiego, znajdująca się od 1997 roku na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zbudowany w XIV wieku, nieskutecznie oblegany przez Władysława Jagiełłę po bitwie pod Grunwaldem, po wojnie trzynastoletniej był siedzibą starostów. Jedna z największych atrakcji turystycznych Polski.

Zamek w Bytowie
Zamek znajduje się w centrum Bytowa. Jeden z ostatnich, zbudowanych przez Krzyżaków zamków, ukończony został w 1405 roku. Przebudowany w XVI wieku, zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej i wojen polsko-szwedzkich. Obecnie zamek jest odbudowany i udostępniony do zwiedzania. Znajduje się w nim Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, hotel, restauracja i Informacja turystyczna. Zamek znajduje się na wzniesieniu dominującym nad miastem, widać go z daleka, otoczony jest zielenią i malowniczo położony.

Zamek w Gniewie
Zamek zbudowany w XIV wieku przez Krzyżaków na lewym brzegu Wisły. Uszkodzony w czasie wojny trzynastoletniej i wojen szwedzkich, w XVII wieku został wyremontowany przez starostę gniewskiego, którym był Jan Sobieski, późniejszy król polski. Spłonął w 1921 roku i obecnie jest odbudowany. Zamek znajduje się na Wzgórzu Zamkowym, w skład kompleksu zabudowań obok zamku wchodzi również hotel "Pałac Marysieńki". Zamek słynie z bogatej oferty turystycznej, na którą składają się pokazy historyczne oraz znane turnieje rycerskie i inscenizacje batalistyczne. Na miejscu znajduje się również muzeum - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Zamek w Kwidzynie
Zespół zamkowo-katedralny będący siedzibą biskupów kapituły pomezańskiej utworzonej w 1243 r. Zbudowany w I połowie XIV wieku. Był siedzibą biskupów do 1551 roku, później uległ uszkodzeniom i przebudowom. W dużej części wyremontowany i odtworzony dawny kształt budowli. Obecnie muzeum. W skład zespołu budowli wchodzi również kościół katedralny pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty. Zamek posiada charakterystyczną wieżę - latrynę, zwaną gdaniskiem. Muzeum posiada bogate zbiory dokumentujące historię Powiśla. Latem na dziedzińcu odbywają się koncerty i imprezy.

Zamek w Sztumie
Położony jest w centrum miasta, nad jeziorem. Był letnią rezydencją Wielkiego Mistrza. Do dzisiaj zachowała się część budynków i murów, zamek można zwiedzać bezpłatnie. Zamek jest siedzibą bractwa rycerskiego.

Zamek w Człuchowie
Zamek który widzimy dzisiaj, to tylko jego fragmenty, część murów obronnych oraz 46-cio metrowa wieża. Człuchowska warownia została wybudowana w XIV w. przez zakon krzyżacki, zaś dokładna data zakończenia budowy nie jest znana, przyjmuje się umownie że jest to 1365r.

więcej informacji: http://zamkigotyckie.org.pl/

Drukuj