WARSZTATY KALIGRAFII

Dział Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku zaprasza do nowo otwartego skryptorium zamkowego. Pomysł stworzenia skryptorium narodził się dwa lata temu. Zainspirowani przez warsztaty kaligrafii, które poprowadzili dla muzealników w Malborku pracownicy Muzeum Pałacu w Wilanowie Janusz Korzeniowski i Katarzyna Pietrzak opracowaliśmy nasz projekt. Odbyliśmy gruntowne studia poznając Skryptorium Villa Nova w ogrodach wilanowskich oraz ucząc się pisma tekstury gotyckiej na spotkaniu poprowadzonym przez słynną historyk sztuki z Krakowa panią Barbarę Bodziony.
Skryptorium to antidotum na zawrotne tempo współczesnego życia, sposób na wyciszenie, skupienie, szukanie nieskazitelności. Tutaj będzie można, jak dawniej, w zaciszu średniowiecznego klasztoru poznać tajniki pracy kopisty, pisma, druku i księgi. Wziąć do ręki gęsie pióro, zamoczyć w kałamarzu z atramentem i doświadczyć, że w trakcie pisania „Choć tylko trzy palce piszą, to jednak trudzi się całe ciało”, jak przekazał nam jeden z braci benedyktynów.
Szacuje się, że np. ręczne przepisywanie Biblii przez kopistę trwało około trzech lat. Dopiero wynalazek druku znacznie przyspieszył ten proces. W naszym skryptorium prezentujemy także rekonstrukcję prasy z czasów Johannesa Gutenberga, aby pokazać proces druku.
Poniżej zamieszczamy serwis fotograficzny z naszych działań mających na celu wyposażenie pracowni kaligrafii i drukarstwa na zamku w Malborku. Przedstawiamy także poprowadzone przez pracowników naszego muzeum lekcje kaligrafii realizowane w ramach programu Kultura Dostępna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od września br. Dział Edukacji serdecznie zaprasza uczniów na warsztaty kaligrafii, na których będzie można nauczyć się sztuki starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie.
Proponujemy zajęcia jednorazowe lub cykliczne realizowane po konsultacji z nauczycielem, dostosowane do indywidualnych umiejętności uczniów.
W celu umówienia zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji pod nr tel. 55/6470982, 983, 984. Na warsztaty przyjmujemy grupy liczące do 15 osób.

Serdecznie zapraszamy.

Drukuj