Zamek Malbork znowu otwiera swoje bramy – te z dębiny i żelaza, a nie tylko wirtualne. Od piątku, 8 maja, dostępna jest dla publiczności nowa, atrakcyjna trasa zwiedzania zespołu zamkowego.
W ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy goście muzeum będą mogli eksplorować: część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, a w dodatku – nadzwyczaj rzadko odwiedzane – fosy i międzymurza.
Szlak zamkowy ma swój początek – tak jak dotychczas – w Centrum Obsługi Zwiedzających, gdzie można kupić bilety (dostępne także online), otrzymać niezbędne informacje, skorzystać z toalety i pobrać profesjonalnie odkażone audio-przewodniki, prowadzące później przez przestrzenie warowni nad Nogatem. Zwiedzający – w kontrolowanej przez pracowników muzeum liczbie i w odpowiednim rozproszeniu – rozpoczynają peregrynację od Wału Plauena, podziwiając wschodnią panoramę zespołu zamkowego, przechodzą mostem przez Bramę Snycerską i dalej – na Przedzamczu – poznają z zewnątrz Karwan a także pozostałe ulokowane tam budynki. Imponujący przejazd bramny wprowadza zwiedzających na dziedziniec Zamku średniego, czyli do samego centrum władzy państwa zakonnego w Prusach. Po zapoznaniu się z architekturą tej części zamku, a zwłaszcza z bryłami Pałacu Wielkich Mistrzów i skrzydła zachodniego z ukrytym w nim Wielkim Refektarzem, goście pokonują kolejny przejazd, by znaleźć się w międzybramiu Zamku Wysokiego. Tam mogą podziwiać najstarszy portal w całym zamku. Zaraz potem wkraczają na dziedziniec klasztoru – to znaczy Zamku Wysokiego, w którym niegdyś mieszkał główny konwent krzyżacki w Prusach i na Pomorzu. Dalsza trasa wiedzie malowniczymi tarasami wokół bryły Zamku Wysokiego, pozwalając zwiedzającym na wizytę w kaplicy św. Anny, z jej dwoma znakomitymi portalami i z płytami nagrobnymi wielkich mistrzów. Wędrówka tarasami pozwala także poznać cmentarz konwentu malborskiego, z eksponowanymi tam płytami nagrobnymi z różnych okresów historycznych, oraz pełen uroku, zaciszny ogród wielkich mistrzów. Finałowa część trasy zamkowej poprowadzona została przez fosy i międzymurza Zamku Wysokiego. Są to zakątki absolutnie niezwykłe, do tej pory nadzwyczaj rzadko odwiedzane przez turystów. W tych miejscach otwiera się przed zwiedzającymi zupełnie nowa perspektywa spojrzenia na stolicę państwa zakonnego i rezydencję polskich królów. Uważne oko zwiedzającego dostrzeże w fosach sekretnych mieszkańców zamku: rośliny i zwierzęta, których istnienia zazwyczaj nikt się nawet nie domyśla. Mocnym akcentem finałowym owej trasy jest widok na zachodni szczyt Pałacu Wielkich Mistrzów i fasady zachodnich skrzydeł Zamku Wysokiego i Średniego.
Zwiedzanie odbywa się przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa sanitarnego.
Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia zamku, sprzedaży biletów oraz czasie i regułach zwiedzania znajdą Państwo na stronie: zamek.malbork.pl.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do spotkania – twarzą w twarz – z najwspanialszym zamkiem średniowiecznej Europy!