MINIATURA ZAMKU

Autor zdjęcia: Łukasz Mocek

Miejsce, przy ul. Józefa Piłsudskiego w Malborku, gdzie powstała miniatura zamku w Malborku wzorowana na warowni z 1938 roku, to miejsce ogólnodostępne dla każdego kto jest zainteresowany okazałą budowlą małej architektury. Jej twórca Piotr Jakub Banasik - mieszkaniec Malborka - to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoim dorobku ma takie realizacje, jak płaskorzeźby na elewacji stołecznego kina Praha, gdzie spod jego ręki wyszły m.in. wizerunki Zbyszka Cybulskiego czy Władysława Hańczy. Wykonał także na specjalne zamówienie prace, które trafiły np. do Watykanu i rodziny królewskiej w Danii. Z mniejszych i lokalnych rzeczy - z rąk Piotra Banasika wyszła jego autorska wersja herbu Malborka, na skwerze, przy ul. Ciepłej. Rzeźbiarz jest też autorem statuetki Malborskiego Mistrza Biznesu oraz statuetki podziękowania dla Fundatorów Miniatury Zamku w Malborku.

Miniatura zamku jest wierną kopią zamku z roku 1938, w skali 1:30. Szczególnym miejscem budowli jest kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim. Błyszczy tam miniatura figury Madonny wykonana własnoręcznie przez naszego artystę.

Wiele elementów wykorzystywanych do budowy miniatury pochodzą z tego samego, miejsca co materiały wykorzystane na budowę prawdziwego zamku. Twórca stworzył techniki, które wykorzystał do wykonania chociażby ceglanych elewacji. Jako budulca w miniaturze wykorzystał beton, cegły, kamień, stal, drewno. Przy odtwarzaniu kamiennych ścieżek na tarasach Zamku Wysokiego artysta wykorzystał kamienie z nabrzeży Morza Bałtyckiego. Mozaiki elewacyjne zostały wykonane poprzez naklejenie szkiełek na papier, a następnie wtopienie ich w warstwę betonową.

Aby dobrze ustalić wysokości i właściwie ustawić Pałac Wielkich Mistrzów pomocne okazały się mapy geodezyjne. Poszczególne elementy zostały przygotowane w przydomowym garażu artysty, następnie połączone w pozostałą część miniatury.

Model krzyżackiej warowni powstał na betonowej konstrukcji a detale wykonane zostały z cegły, kamienia i stali czyli materiałów obecnych w oryginalnej konstrukcji malborskiej warowni. Ostateczny kształt miniatury artysta konsultował z pracownikami Muzeum Zamkowego w Malborku (m.in. z Bernardem Jesionowskim). Wspólnie zdecydowano, że powstająca kopia zamku przybierze kształt i detale architektoniczne warowni z 1938 roku. Dzięki temu turysta będzie mógł porównać sobie zmiany jakie nastąpiły w powojennej historii zamku.


Drukuj